dlaczego kapusta jest zdrowa

Dlaczego kapusta jest zdrowa?

Kapusta biała, włoska i czerwona ma w medycynie, zwłaszcza ludowej, zastosowanie na użytek zewnętrzny i wewnętrzny. Lecznicze właściwości mają surowe liście, kapusta gotowana, duszona i kiszona oraz surówki i świeży sok.
Warto jeść kapusty na surowo w postaci surówki lub świeżych soków. 100g to tylko 40 Kcal. Zalecana jest na dolegliwości gastryczne, jelitowe, układ oddechowy, ogólne osłabienie. Żelazo, magnez i miedź zawarte w kapuście wspomagają leczenie anemii. Niezastąpiona jest przy pozbyciu się szkorbutu. Cenna jest także w chorobach układu pokarmowego. Sok z kapusty można stosować z korzyścią na marskość, wzdęcia, wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Najlepsza dawka dwa razy dziennie po 200ml bądź surówki. Aby polepszyć trawienie kapusty dodawaj do niej kminek i majeranek.
Kapusta ma właściwości gojące i zabliźniające. Skutek leczniczy zawdzięczamy kleistym śluzom roślinnym, siarce i solom potasowym. W procesie gojenia uczestniczy też witamina U, która chroni śluzówkę i witamina K o działaniu przeciwkrwotocznym.
Kapusta ma niski indeks i ładunek glikemiczny, więc jest wskazana dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.

„KAPUSTA GŁOWA PUSTA”- szczególne właściwości mają świeże liście. Można użyć kapusty białej , czerwonej  czy włoskiej. Liście kapusty stosowane jako okłady wspomagają leczenie kataru i zatok. Dzięki nim pozbywamy się obrzęków, ściąga się ropa i ból ustępuje, a GŁOWA STAJE SIĘ PUSTA. Lista chorób, na które kapuściane okłady działają kojąco jest bardzo długa. Od dolegliwości wątrobowych, stawowych, po migreny, zwalczanie obrzęków i różnego rodzaju ropni.
Okłady z gotowanej kapusty skutecznie działają na nerwobóle np. lędźwiowe i bóle pochodzenia reumatycznego.

Autor: Katarzyna Lisewska – dietetyk