Sprawdź co na Ciebie czeka w naszej okolicy

Atrakcje w okolicy


ogrod botaniczny w gołubiu

Ogród Botaniczny w Gołubiu


Budowa ogrodu rozpoczęła się w 1971 r., a początki edukacji ekologicznej sięgają 1983r. Na terenie ogrodu prowadzona jest działalność naukowa oraz dydaktyczna, odbywają się w nim zajęcia dla uczniów oraz studentów wydziałów przyrodniczych. Zwiedzanie kolekcji żywych roślin oraz praktyczne warsztaty botaniczne dostępne są także dla indywidualnych turystów. Na obszarze 2,12 ha można obejrzeć kolekcję roślin liczącą ok. 3500 gatunków i odmian, w tym 140 gatunków prawnie chronionych. W uznaniu zasług za upowszechnianie wiedzy botanicznej, ogród otrzymał w 1995 roku Medal im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego. Odległość ok. 1 km.

Dwór Wybickich w Sikorzynie


Sikorzyno to gniazdo rodowe Wybickich, rodu z którego pochodził generał Józef Wybicki, autor słów polskiego hymnu. Dwór przechodził burzliwe dzieje w swojej historii. Dzisiaj, dzięki pieczołowitej odbudowie można zwiedzać część muzealną. Znajduje się tutaj miejsce poświęcone historii obiektu oraz archiwum odbudowy muzeum. Odrestaurowano gabinet pana domu, pokój pani domu, pokój dziecięcy, bawialnię, pokój dzienny, stołowy, muzyczny, kuchnię oraz herbaciarnię. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone w meble z epoki – zabytkowe piece kaflowe, skrzynie na ubrania, biblioteczkę oraz wiele eksponatów z życia codziennego ówczesnych czasów. Pozostałą cześć posiadłości zajmują park z aleją lipową, labirynt roślinny oraz ponad trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy nastroju, historii i dobrej herbaty. Odległość ok. 4km.

dwor wybickich w sikorzynie
Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. dom do góry nogami

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku


Wyjątkowe miejsce dla najstarszych i najmłodszych – muzeum i park rozrywki z regionalną restauracją i browarem. Razem z przewodnikiem goście mogą zobaczyć unikalne w skali świata obiekty: najdłuższą deskę świata, dom sybiraka – dom przywieziony spod Irkucka, model sowieckiego łagru, bunkier Towarzystwa Gryf Pomorski, kaszubski świat bajek, największy koncertujący fortepian świata, dom do góry nogami. Na terenie parku jest również kino XD, łowisko, browar, piec chlebowy, park linowy, plac zabaw, mini zoo i hotel. Odległość ok. 5 km.

Góra Wieżyca


To najwyższe wzniesienie pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich porośnięte lasem bukowym i ginącymi gatunkami roślin. Na szczycie Wieżycy znajduje się  Kaszubska Wieża Widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na pobliskie okolice. Dawniej była miejscem kultu starożytnych Słowian, a dziś to punkt widokowy i stok narciarski z kilkoma trasami i torem do zjazdów najmłodszych na dmuchanych pontonach i sankach. Odległość ok. 8 km.

wieża widokowa na górze wieżyca
kurchany w uniradze w lesie w gołubiu

Kurhany w Uniradze


W pobliskim lesie znajduje się grupa ponad 2000 kurhanów datowanych na okres 1100 p.n.e. -1000 n.e. Groby rozsiane wśród drzew robią niesamowite wrażenie i skłaniają do refleksji, w jednym z nich odkryto warkocz zmarłej kobiety z ozdobą z bursztynu i czerwoną nicią oraz przyrządy rzemieślnicze. Na miejscu znajduje się specjalna ścieżka archeologiczna oraz tablice informacyjne dla zwiedzających. Odległość ok. 2,5 km.

Muzeum ceramiki kaszubskiej w Chmielnie


Warsztat garncarski rodziny Neclów, który działa od 1907 roku (założył go Franciszek Necel a dzieło rozwinął syn Leon), a od 1993 roku zamieniono go w żywe muzeum ceramiki. Na miejscu można zobaczyć jak powstają misy, dzbany i kubki z charakterystycznymi, kwiatowymi motywami oraz samodzielnie spróbować sztuki garncarstwa. O garncarskiej historii rodziny opowiadają turystom Karol i Rafał Neclowie, działa też sklep z ceramiką. Odległość ok. 12 km.

Muzeum ceramiki kaszubskiej w Chmielnie
WK14 Koscierzyna skansen parowozownia Travelarz

Skansen Parowozownia w Kościerzynie


To dawna parowozownia z 1885 roku a dziś placówka muzealna, którą prowadzi Zakład Taboru w Gdyni. Zwiedzać można m.in. prostokątną, przelotową halę na cztery parowozy, sale wystawowe i ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów i urządzeń torowych na wolnym powietrzu. Perłą kolekcji jest parowóz z polskiej szkoły konstruktorskiej Pu29-03 (najdłuższy w Polsce) ostatni z istniejących z roku 1931. Oryginalnym eksponatem skansenu jest wagon kolei linowo-terenowej z zakopiańskiej Gubałówki. Latem z parowozowni w Kościerzynie można wyruszyć na wycieczkę retro koleją. Odległość ok. 15 km.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach


Niezwykłe muzeum, które powstało dzięki staraniom działacza społecznego i nauczyciela Franciszka Tredera. Już w latach trzydziestych zaczął on gromadzić zabytki sztuki ludowej i kultury materialnej Kaszubów i koordynował działania na rzecz otwarcia w Kartuzach placówki muzealnej. Podczas II wojny światowej Tender trafił na roboty przymusowe do Rzeszy, ale na szczęście jego zbiory przetrwały i kiedy wrócił, dokończył swoje dzieło. Muzeum Kaszubskie otwarto 1 maja 1947 roku, a Franciszek Tender do końca życia angażował się w jego działanie jako dyrektor. Był też założycielem Wytwórni Pomocy Naukowych w Kartuzach, Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia” w Kartuzach, oraz współtwórcą kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Dziś muzeum Kaszubskie to 7 ekspozycji przedstawiających różne aspekty życia i pracy tutejszej ludności oraz otwarta niedawno Kuźnia Bazylego.

muzeum kaszubskie w kartuzach
Kamienne Kręgi w Węsiorach kaszuby

Kamienne Kręgi w Węsiorach


Cmentarzysko położone ok. 1,5 km na południe od wsi Węsiory, na północnym brzegu Jeziora Długiego. Miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Znajdują się tam kręgi kamienne i kurhany z 70 i 80 r. n.e. – czas domniemanego przybycia Gotów i Gepidów na Pomorze z obszaru dzisiejszej południowej Szwecji. Wędrówka tych ludów przyczyniła się do powstania kultury zwanej kulturą wielbarską. Jednym z pierwszych badaczy kamiennych kręgów w Węsiorach był profesor Józef Kostrzewski, odkrywca Biskupina. Od 2002 roku Cmentarzyskiem w Węsiorach opiekuje się Stowarzyszenie Badań kamiennych Kręgów z Gdyni. Organizacja przestrzega m.in. przed zawirowaniami energetycznymi w tych miejscach, a wszystkich, którzy w takich okresach mieli jakieś doznania prosi o kontakt. Odległość ok. 14 km.

Park Edukacyjny i Zoo Egzotyczne w Tuchlinie


Duży, zadaszony obiekt z wystawą egzotycznych zwierząt, który można odwiedzać także w deszczowe dni. Są tam rzadkie gatunki gadów, ptaków, ryb, ssaków i pająków z całego świata. Podczas zwiedzania goście oprowadzani są przez wyszkolony personel – dzięki czemu mogą zdobywać informacje o zwierzakach, dotykać je i robić sobie z nimi zdjęcia. Atrakcją parku są rozgadane papugi, największe węże świata – pytony siatkowe, 17 gatunków ptaszników oraz zagroda z królikami i świnkami morskimi, które można pogłaskać i nakarmić. Na terenie obiektu jest również kino 3D, plac zabaw, restauracja i sklepik z pamiątkami. Odległość ok. 16 km.

Park Edukacyjny i Zoo Egzotyczne w Tuchlinie
Zakład produkcji Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie

Zakład Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie


Fabryka porcelany stołowej działająca od 1969 roku i specjalizująca się w produkcji białej, twardej porcelany o wysokich parametrach jakościowych. Wyroby z Lubiany znane są w 40 krajach i na wszystkich kontynentach świata. Na terenie fabryki nie ma muzeum, ale działa sklep z szerokim asortymentem i okazyjnymi cenami (zwłaszcza w przypadku minimalnie uszkodzonych naczyń prosto z taśmy produkcyjnej). Lubiana produkuje też porcelanę z motywami kaszubskich kwiatów – idealna na prezent, a zastawa stołowa w naszym ośrodku pochodzi oczywiście z tej fabryki. Odległość ok. 22 km.

Kaszubski park Etnograficzny we Wdzydzach, Muzeum im. Teodory i Stanisława Gulgowskich


Pierwsze na polskich ziemiach muzeum na wolnym powietrzu (skansen) założone na początku XX wieku przez Teodorę i Izydora Gulgowskich. W XVIII wiecznej chacie, odkupionej od jednego z miejscowych gospodarzy, zgromadzono wtedy sprzęty domowe i gospodarskie, elementy stroju kaszubskiego, obrazy malowane na szkle i ceramikę. Dziś Kaszubski Park Etnograficzny to 22 hektary ziemi nad jeziorem Gołuń, gdzie zobaczymy 49 budynków przeniesionych z Kaszub i Kociewia: chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. Muzeum ma specjalne atrakcje, a jedną z nich jest lekcja w zabytkowej szkole, podczas której można przekonać się, jak pisało się niegdyś gęsim piórem i poznać historię szkolnictwa na Pomorzu. W jednej z chat można też nauczyć się haftu, malarstwa na szkle i wycinanek. Na taką wycieczkę warto przeznaczyć kilka godzin, kiedy planujemy odwiedzić to miejsce z dziećmi. Odległość ok. 23 km.

Kaszubski park Etnograficzny we Wdzydzach, Muzeum im. Teodory i Stanisława Gulgowskich
skansen kaszubski we wdzydzach
muzeum hymnu dąbrowskiego

Muzeum Hymnu narodowego w Będominie – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku


Będomin koło Kościerzyny to miejsce urodzenia Józefa Wybickiego twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”. Dwór należący w latach 1741-1783 do rodziny Wybickich jest dziś siedzibą Muzeum Hymnu Narodowego i jedyną tego rodzaju placówką na świecie. Muzeum ma w swoich zbiorach m.in. nuty i teksty „Mazurka Dąbrowskiego” wydane w Paryżu w 1856 roku w języku polskim i francuskim, dwie trawestacje naszego hymnu w języku niemieckim wydane na terenie Niemiec w XIX w. oraz płytę gramofonową z nagraniem pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła”, wydaną w 1902 r. przez Columbia Phonograph Company. Odległość ok. 24 km.

Zamek Krzyżacki i Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie


Gotycki zamek krzyżacki wybudowany został w XIV i XV wieku. Początkowo był siedzibą prokuratora krzyżackiego, a następnie stanowił własność książąt pomorskich. Zamek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 49×70 metrów z kamieni eratycznych i cegły. W narożach powstały 3 okrągłe baszty: Młyńska, Różana, Polna oraz jedna kwadratowa wieża Prochowa od północy.
Obecnie w zamku mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie z licznymi wystawami i ekspozycjami. Największa to stała wystawa etnograficzna poświęcona kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich. Eksponaty przybliżają nam uprawę ziemi i hodowlę zwierząt, zajęcia pozarolnicze, rzemiosła wiejskie i wyposażenie wnętrza domowego. Odległość ok. 50 km.

zamek krzyżacki w bytowie
ogrod bellinghamów w zgorzalem

Ogród Katarzyny i Andrew Bellingham w Zgorzałem


Uroczy zakątek wokół domu rodzinnego właścicieli, którzy z pasją tworzą ogrody warzywne, kwiatowe, ziołowe. W obejściu można zobaczyć kunszt ich pracy popartej miłością do natury. Przy samym domu jest ozdobny warzywnik ubarwiony jednorocznymi kwiatami i pnączami, co gwarantuje piękny widok o każdej porze roku oraz tworzy ekosystem dla owadów, motyli i ptaków. Na posesji jest też młody sad i  żwirowy ogród ziołowy ze szklarnią, a za nimi ogród leśny. W dolnej części posiadłości powstał jagodnik, szkółka roślin i sporo rabat kwiatowych wraz z zagonami ‘na kwiat cięty’. Amatorzy uprawy roślin mogą nabyć tu sadzonki, a miłośnicy natury piękne bukiety kwiatowe. Właściciele chętnie dzielą się wypracowanym przez siebie sposobem na zdrowe i szczęśliwe życie. Jest to: uprawa własnego jedzenia, bioróżnorodność, szacunek dla przyrody i oczywiście zero chemii. Odległość ok. 5km.