Zakwas z buraków czerwonych – idealny w diecie oczyszczającej i odchudzającej
Burak króluje w polskiej kuchni. Ma charakterystyczny, słodkawy smak i intensywny czerwony kolor za sprawą zawartego w nim barwnika – betaniny. Dodatkowo jest to prawdziwa bomba witaminowa i odżywcza. Jednocześnie ma niewiele kalorii – zaledwie około 43 kcal/100 g. Jest świetną bazą zup i dodatków obiadowych. Doskonale smakuje też w formie zakwasu lub kiszonek, które wzbogacają dodatkowo jego zdrowotne właściwości. Dzięki procesowi fermentacji nabiera wartości antyoksydacyjnych. Dzięki obecności bakterii, staje się też naturalnym probiotykiem.
Właściwości zakwasu z buraków
Zakwas z buraków to żywy, niepasteryzowany, w 100% naturalny napój probiotyczny. Stanowi bogate źródło antyoksydantów. Powstaje w trakcie naturalnej fermentacji buraków bez dostępu powietrza. Posiada bogaty, lekko kwaskowy smak. To pyszny i zdrowy napój, który w świetny sposób wzbogaci dietę w naturalne kiszonki. Podczas fermentacji buraków czerwonych powstaje prawdziwy napój mocy, który reguluje przemianę materii, wspomaga leczenie anemii, obniża poziom cholesterolu, korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, dodaje energii.
Zakwas buraczany zawiera ponadto całe bogactwo:
- minerałów takich jak żelazo, wapń, magnez, potas, sód, mangan, miedź, chlor, cynk, molibden, kobalt, rubid, cez,
- kwasów organicznych – jabłkowy, cytrynowy, winowy,
- witamin – głównie z grupy B oraz witaminę C. Ich ilość i przyswajalność wydatnie wzrasta podczas procesu fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego.
Związki w nim zawarte działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwmiażdżycowo, przeciwnowotworowo, hipotensyjnie, odtruwająco, krwiotwórczo. Obniżają poziom cholesterolu frakcji LDL, tzw. „złego cholesterolu”. Hamują procesy utleniania, działają odmładzająco. Zmniejszają podatność na zmiany neurodegeneracyjne. Wpływają korzystnie na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej ustroju. Korzystnie działają na mikroflorę jelitową. Stymulują immunologiczne funkcje ustroju. Zapobiegają wzdęciom, zaparciom, biegunkom, wspomaga trawienie oraz wchłanianie składników pokarmowych. Zakwas buraczany działa pomocniczo w trakcie i po kuracji antybiotykowej. Chroni przed namnażaniem grzybów i bakterii chorobotwórczych. Wpływa na syntezę witamin i enzymów. Prowadzi do uszczelnienia jelit, co ma szczególne znaczenie w przypadku alergii.
DLA KOGO zakwas z buraków?
Zakwas buraczany pozytywnie wpływa na unormowanie poziomu ciśnienia krwi. Buraki już w dawnych czasach wykorzystywano do wzmocnienia krwi i pracy serca. Podawano je przede wszystkim w stanach osłabienia organizmu i podczas rekonwalescencji. Buraki są bogate w potas, czyli pierwiastek niezbędny do regulacji ciśnienia krwi. Zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi. Są bogatym źródłem żelaza, magnezu, fosforu, kwasu foliowego oraz witamin A, C i B. Korzystny wpływ zakwasu z buraków na obniżenie ciśnienia tętniczego wykazali naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie. Opublikowane na łamach czasopisma „Hypertension”, badanie wykazało, że ochotnicy, którzy wypili 500 ml zakwasu z buraka mieli znacznie obniżone ciśnienie krwi po jego spożyciu. Ten intensywny w kolorze i smaku napój działa uspokajająco i wspomagająco w zaburzeniach snu.
W 2012 roku przeprowadzono interesujące badania kliniczne z udziałem zakwasu z buraka, a ich wyniki opublikowano w New England Jurnal of Medicine. W badaniach potwierdzono, że u pacjentów ze stłuszczeniem wątroby przyjmujących regularne dawki antyoksydantów doszło do znacznej redukcji tłuszczów w wątrobie. Zmniejszył się stan zapalny, a ogólny stan zdrowia organizmu znacznie się poprawił. Wszystko dzięki betalainom znajdującym się w burakach. Są to przeciwutleniacze, które zapobiegają przedwczesnemu procesowi starzenia. Należy do nich między innymi betanina, zwana także czerwienią buraczaną. To świadczy o tym, że burak jest jednym z warzyw, w którym znajdziemy najwięcej antyoksydantów.
Zakwas buraczany zamiast energetyku. Sportowcy zdecydowanie znajdą w nim sprzymierzeńca w walce o wydolność. Brytyjscy badacze z Uniwersytetu w Exeter twierdzą, że dzięki niemu może się ona poprawić aż o 30 proc., dlatego warto go pić przed treningiem. Największą efektywność obserwowano w ilości 300-500 ml zakwasu buraczanego wypijanego 2-3 godziny przed wysiłkiem – precyzuje Monika Prześlakowska, dietetyk i psychodietetyk z Follow Your Dreams.
Kwas z buraków ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Specjaliści uważają, że zakwas z buraków ma też silne działanie antynowotworowe. Badania, które przeprowadzono na Uniwersytecie Harvarda, wykazały, że betanina (barwnik buraczany) opóźnia rozrost komórek rakowych w przypadku raka piersi czy raka prostaty. Do tego zakwas buraczany ma w sobie wiele antyoksydantów (przeciwutleniaczy), które niszczą wolne rodniki i zapobiegają wielu chorobom. Jest on bogatym źródłem żelaza, witamin C, A, E, B6, K, kwasu foliowego, potasu, magnezu czy fosforu. Pijąc go, lepiej poradzisz sobie z przeziębieniem. Moc zakwasu wspomaga tu naturalny antybiotyk – czosnek używany w procesie fermentacji zakwasu.
Burak to eliksir młodości i naturalny kosmetyk. Regularne picie zakwasu z buraków pozytywnie wpływa na kondycję skóry i pozwala pozbyć się wyprysków. To dzięki właściwościom przeciwzapalnym i detoksykacyjnym, cera staje się bardziej promienna i odzyskuje witalność. Polecam więc kurację osobom, które mają cerę ziemistą i pozbawioną blasku. Zakwas buraczany naprawdę działa i doda buzi zdrowych rumieńców!
Jest on idealny dla przyszłych mam. Ma w sobie dużą zawartość kwasu foliowego i żelaza, których poziom w organizmie w okresie ciąży spada.
Zakwas buraczany – idealny podczas odchudzania
Połączenie zbawiennych właściwości buraków i fermentacji sprawia, że zakwas buraczany jest idealnym środkiem podczas diety oczyszczającej. Pomaga prawidłowo wchłaniać cukier, co reguluje poziom glukozy i łaknienia słodyczy. Obniża cholesterol frakcji LDL. Pomaga w syntezie witamin i enzymów, wspomaga perystaltykę jelit i wchłanianie się składników pokarmowych. Tak bogate działanie jest niezastąpione podczas odchudzania. Szczególnie gdy stawiamy na diety oczyszczające, opierające się na deficycie kalorycznym. Organizm potrzebuje wtedy maksymalnej dawki wartości odżywczych, witamin i minerałów, które wspomogą pracę układu pokarmowego.
Dzięki burakom można także stracić kilka zbędnych kilogramów. Wspomagają funkcjonowanie wątroby i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w komórkach wątrobowych. Za sprawą stymulacji pracy jelit i wątroby skutecznie uaktywniają metabolizm. Co więcej, poprzez optymalizację działania układu chłonnego usprawniają eliminację toksyn z organizmu.
Zakwas z buraków to nie to samo co sok z buraków
Zakwas z buraków różni się smakiem od soku z buraków kupionego w sklepie, czy świeżo wyciśniętego. Dzięki przyprawom używanym do procesu fermentacji zakwas buraczany ma ostry, rześki i pobudzający smak. Jest więc szansa, że nawet ktoś, kto nie przepada za czerwonymi burakami, może go polubić. Gotowe soki ze sklepu są raczej mdłe i mogą być trudne do przełknięcia. Jeśli ktoś lubi czosnek i aromat takich przypraw jak ziele angielskie czy liść laurowy, to może dodać ich więcej i wzmocnić doznania smakowe. Poza tym zakwas buraczany nie jest pasteryzowany jak soki dostępne w dyskontach. Powstaje on w procesie kiszenia buraków za sprawą fermentacji, za którą odpowiedzialne są bakterie kwasu mlekowego.
Stale rośnie grono osób zachwalających właściwości zakwasu buraczanego. Mówi się o nim, że to „idealny probiotyk”, „eliksir zdrowia”, „bomba witaminowa”. Jest także rekomendowany jako napój odmładzający, wzmacniający odporność i o silnym działaniu antynowotworowym.
À propos… nie zdziwcie się i nie wystraszcie, kiedy w czasie kuracji tym eliksirem z buraków mocz i „cała reszta”, zmienią zabarwienie na bordowy kolor. Buraki mają w sobie silny barwnik i taki tego efekt. Zmiana koloru moczu jest niepokojąca, gdyż świadczy o przesiąkliwości jelit . Warto wtedy pomyśleć o ich regeneracji np. podczas postu. Czasem już 3 dni diety warzywno – owocowej są w stanie usunąć ten problem. Niech was też nie zaskoczy, że częściej będziecie korzystać z toalety, ponieważ zakwas z buraków reguluje przemianę materii, a tym samym wspiera odchudzanie.
Pij szklankę zakwasu z buraka codziennie rano przez 3 miesiące! Twój organizm to doceni!
Autor: Katarzyna Lisewska – dietetyk