Czy w poście wskazane są niedobory składników odżywczych? Wywiad z dr Dąbrowską

W opublikowanym wcześniej wpisie pod tytułem „Jak organizm może naprawić siebie sam?” zawarliśmy fragmenty z wywiadu doktor Ewy Dąbrowskiej przeprowadzonego przez redaktor Alinę Gutek. Obecny artykuł to druga z trzech części Naszej serii mającej na celu rozszerzenie treści zawartych w owym wywiadzie. Skupiamy się na dokładnym opisaniu procesów zachodzących podczas postu warzywno-owocowego. W poprzednim artykule skupiliśmy się skutkach diety i autofagii dla organizmu. W tym zamierzamy zając się tematyką podnoszoną przez niektórych lekarzy o rzekomych niedoborach makro i mikroskładników.

Link do poprzedniego wpisu – https://waldtour.pl/jak-organizm-moze-naprawic-siebie-sam-wywiad-z-dr-dabrowska/

Czy w poście rzeczywiście występują niedobory składników odżywczych?

Post warzywno owocowy polega na drastycznym zmniejszeniu dostarczanej ilości węglowodanów i tłuszczy oraz białek w, ale w bezpiecznych proporcjach. Nie jest to proces niebezpieczny dla zdrowia. Ma on na celu uruchomienie procesu autofagii, o którym wspominaliśmy wcześniej. Zobaczcie co na ten temat mówi autorka:

„Niedobór białka w Pani diecie krytykują lekarze.
Człowiek dorosły, który już nie rośnie, nie potrzebuje aż tyle białka. Wiele chorób cywilizacyjnych pochodzi z przebiałczenia.

A dzieci potrzebują?
Widziałam dzieci, którym rodzice wykluczali białko z diety, i one słabo rosły. Dlatego uważam, że dzieci powinny jeść białko z dobrych źródeł. Natomiast nam, dorosłym, nadmiar białka nie służy. A to między innymi dlatego, że ma czynniki stymulujące podziały komórek, co nie jest obojętne dla zdrowia. W naukowych artykułach pisze się o związku jedzenia nabiału z przerostem prostaty lub rakiem piersi czy prostaty, a mięsa – z różnymi zwyrodnieniami, naroślami, rozrostami, także nowotworowymi, i miażdżycą. Z tym że jedni ludzie, genetycznie obciążeni, będą narażeni na te choroby bardziej, inni mniej.”

Aby uzupełnić powyższe informacje warto wspomnieć, że to, czego nie dostarczymy z żywnością organizm ma za zadanie pobierać z własnego wnętrza. Na tym polega właśnie autofagia – przywraca organizmowi zdolność leczenia. Organizm ma się pozbyć uszkodzonych i groźnych komórek i zastąpić je nowymi, zdrowymi. Organizm zużywa białka w celu pozbycia się zanieczyszczeń, toksyn, i stanów zapalnych, polipów, cyst, guzów.

 

Co z tłuszczami?

Panuje tu ta sama zasada, co przy dietach ketogenicznych. Przy dobrze zbilansowanej diecie organizm zacznie pobierać tłuszcze nie z jedzenia a z własnych zapasów. A o to Nam właśnie chodzi.W pierwszej fazie diety organizm będzie korzystał z glikogenu wątrobowego i mięśniowego, a następnie organizm będzie czerpał energię z tkanki tłuszczowej. Nazywamy ten stan ketozą.

„(…)Popatrzmy na zwierzęta. Nawet te najsilniejsze, jak szympansy, goryle, krowy, jedzą tylko rośliny i nic im nie brakuje. Nie stwierdzono, żeby miały braki witaminy A. Dokładnie badałam naszą dietę, zawiera pięciokrotnie mniej białka i cukru, dużo beta-karotenu, ma także tłuszcze, choć w ilości 20-krotnie niższej niż w normalnym jadłospisie. Probiotyki zamieniają błonnik w kwas masłowy, który też jest tłuszczem, dlatego nie ma żadnych problemów z przyswajaniem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.”

Diety doktor Dąbrowskiej poza samą ketozą mają za zadanie uruchomić znacznie ważniejszy proces, o którym wspominaliśmy, czyli autofagię. Aby tego dokonać dostarczamy do organizmu tylko wybrane warzywa i owoce w postaci surowej, gotowanej na parze, lub pieczonej z grup cebulowych, liściastych, dyniowatych, kapustnych, psiankowatych (poza ziemniakami) i korzeniowych.

A może zabraknie Nam Mikroelementów?

„Krytycy podnoszą zarzut, że w tak ubogiej diecie może brakować mikroelementów.
To jakieś nieporozumienie! Trudno sobie wyobrazić, żeby człowiek na diecie warzywno-owocowej dostawał ich za mało. W warzywach mamy potęgę nie tylko mikroelementów, ale też witamin, polifenoli, chlorofilu. Nasza dieta to prawdziwy zastrzyk minerałów i najzdrowszych bioaktywnych substancji.”

Podczas postu organizm otrzymuje 5 razy więcej błonnika, minerałów i witamin niż w typowej domowej diecie. Nie należy się obawiać ich braku. Omawiane diety oczyszczają jelita, usuwając złogi, które powodują niedrożności i problemy z wchłanianiem substancji odżywczych.

Reasumując – na diecie warzywno owocowej niczego nie ryzykujemy. Zalecamy jej regularne stosowanie w celu długiego i zdrowego życia.

Gdzie skorzystać z diety pod okiem specjalistów?

Zapraszamy do Nas na jeden z nadchodzących turnusów. Oferujemy wczasy zdrowotne w Gołubiu na Kaszubach w urokliwym zakątku Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Dąbrowskim. Posiadamy wyszkoloną kadrę z wieloletnim doświadczeniem lekarzy, dietetyków i masażystów. Zadbany o odpowiednie dobranie Twojej diety, jej przestrzeganie a także o wypoczynek i atrakcje.

Dalsza część Naszego opracowania

W linkach poniżej znajdziecie Państwo odnośniki do innych fragmentów z Naszymi komentarzami z tej serii wpisów. Zapraszamy do lektury

Jak organizm może naprawić siebie sam?

https://waldtour.pl/jak-organizm-moze-naprawic-siebie-sam-wywiad-z-dr-dabrowska/

Skąd się biorą nietolerancje pokarmowe? –

https://waldtour.pl/skad-sie-biora-nietolerancje-pokarmowe-wywiad-z-dr-dabrowska/

Przeczytaj cały wywiad w Zwierciadle

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z całą treścią wywiadu na stronie Zwierciadlo.pl
https://zwierciadlo.pl/zdrowie/463726,1,dieta-dabrowskiej–efekty-i-zasady-postu-leczniczego-dr-dabrowskiej.read