Aktywność fizyczna – kluczowy element zdrowia.

Niegdyś pewien lekarz o nazwisku Oczko powiedział:

„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”

To zdanie zdaje się być jakże aktualne mimo upływy czasu. To zdanie, które z upływem owego czasu nie traci na znaczeniu. Mało tego ….To zdanie z biegiem czasu  przybiera na sile i może stać się mottem życiowym dla wielu.
Obserwując kuracjuszy przyjeżdżających do naszego ośrodka Waldtour Gołubie i widząc ich postępy po kilkunastu dniach, podpisuję się pod tym zdaniem obiema rękami. Jestem przekonana o silę ich znaczenia i prawdzie, jaką głoszą.
Zdumiewające jest to, jak niewiele trzeba by zbudować formę i w miarę dobrą kondycję. Początek to zwykłe spacery, które są formą ruchu dostępną prawie dla każdego. Spacerowanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy założyć wygodne buty i po prostu wyjść z domu. Najlepsze efekty daje 30 minutowy spacer każdego dnia. Dotlenia się nasz organizm. Aktywizują się różne partie mięśni. Poprawia się krążenie i metabolizm. Tempo spaceru nie ma tu kluczowego znaczenia. Ważna jest ciągłość ruchu, to ona aktywizuje nasze ciało do zdrowia.
Świetną alternatywą jest, jakże rozpowszechniony trening Nordic Walking. Sprawia on, że spacer może stać się bardziej efektywny i skuteczny. Podczas tego treningu angażujemy więcej partii mięśniowych klatki piersiowej i obręczy barkowych. Budujemy kondycję przez szybsze tempo, które kijki wręcz wymuszają.
Inną skuteczną formą ruchu jest gimnastyka na piłkach, która również jest aktywnością dostępną prawie każdemu. Ta aktywność skutecznie odciążą stawy i kręgosłup przy jednoczesnym ich rehabilitowaniu. Pozwala także w sposób bezpieczny wzmocnić poszczególne partie mięśni , budując ogólną formę i kondycję.
Mówiąc o wzmacnianiu, nie sposób nie wspomnieć o roli ćwiczeń rozciągających, mających zbawienny wpływ na samopoczucie i kondycję mięśni , ścięgien i co za tym idzie wspomnianych stawów czy kręgosłupa.
Dla melomanów czy miłośników łączenia aktywności fizycznej  i muzyki, cudowną alternatywą mogą stać się zajęcia aerobiku czy zajęcia taneczne. Te pierwsze dedykowane osobom nie mającym poważniejszych problemów zdrowotnych . Natomiast zajęcia taneczne, podobnie jak spacer, są również dostępne dla większości zainteresowanych.
Generalnie wachlarz propozycji zajęć ruchowych jaki jest dziś dostępny, jest tak różnorodny i skuteczny, że jedyne co należy uczynić to wybrać odpowiednią dla siebie formę, przyodziać to w ogrom silnej woli, pokropić odrobiną motywacji i z całą życzliwością i miłością do siebie zrobić pierwszy krok i zacząć się ruszać. Sprawimy tym samym,że pierwsze zdanie tego artykułu będzie odtąd częścią życia, zmieniając na lepsze jego jakość.
Czego z całego serca życzę każdemu czytającemu ten artykuł 🙂

Lilla Stencel – trener