Crop chemist holding in hands molecule model

Tajemnice Biologii Starzenia: Jak Nauka Odkrywa Klucze do Długowieczności

Poniżej przedstawiamy Państwu artykuł na temat biologii starzenia autorstwa Wojciecha Ziębińskiego, dyrektora ośrodka Waldtour, który został opublikowany w Modzie na Zdrowie

Wstęp

Czy zastanawiali się Państwo kiedyś, dlaczego jedni ludzie żyją dłużej niż inni? Starzenie to skomplikowany fenomen biologiczny i nieunikniony proces, który dotyka każdego organizmu na Ziemi. Ostatnie dekady przyniosły znaczący postęp w biologii molekularnej, genetyce i mikrobiomice, otwierając nowe perspektywy w zrozumieniu procesu starzenia się. Coraz częściej podkreśla się, że starzeniem możemy do pewnego stopnia zarządzać przez różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.

Tym artykułem kontynuujemy serię artykułów o starzeniu się naszych organizmów. W poprzednim artykule poruszyliśmy temat popularnych teorii starzenia, które naukowcy uznają za najbardziej prawdopodobne. Mogli Państwo poznać, jak różni czołowi naukowcy analizowali to, dlaczego się starzejemy. W tym numerze omówimy biologię starzenia oraz to jak, dobrostan wewnętrzny wpływa na różne mechanizmy związane ze starzeniem się naszych organizmów oraz to jaki mają na nas wpływ.

Biologia starzenia

Starzenie to proces, w którym geny, środowisko i nasz styl życia odgrywają kluczową rolę. Rozumienie tych czynników to klucz do długiego i zdrowego życia. Naukowcy nieustannie odkrywają nowe aspekty starzenia, dając nadzieję na lepsze zarządzanie starzeniem w przyszłości. 

Geny a Starzenie.

W naszych genach tkwi wiele sekretów dotyczących naszego organizmu i zdrowia. Naukowcy odkryli, że istnieją geny, które mają bezpośredni wpływ na ryzyko rozwoju chorób związanych ze starzeniem, jak również na naszą długowieczność. Na przykład, gen APOE ma różne warianty, które wpływają na ten proces. Jeden z nich, ε4, zwiększa ryzyko choroby Alzheimera oraz problemów sercowych, podczas gdy inny wariant, ε2, wydaje się mieć odwrotny efekt, zmniejszając ryzyko tych chorób i potencjalnie przyczyniając się do dłuższego życia. Gen FOXO3, nazywany czasem „genem długowieczności”, pomaga komórkom radzić sobie ze stresem i naprawiać DNA, co może chronić przed starzeniem się. W 2007 roku przeprowadzono interesujące badanie, które ujawniło, że niektórzy żydzi Ashkenazyjscy, którzy dożyli 95 lat i więcej, posiadają unikalne genotypy, które mogą działać jako mechanizmy buforujące przeciwko chorobom starzenia.

Epigenetyka – Więcej niż DNA.

Epigenetyka, fascynująca dziedzina biologii, bada wpływ środowiska na działanie naszych genów, idąc poza klasyczną genetykę. Chociaż nasz kod DNA pozostaje niezmieniony, czynniki zewnętrzne mogą zmieniać sposób, w jaki geny są odczytywane i używane przez komórki. To trochę jak zmiana ustawień telewizora pilotem bez ingerencji w jego wewnętrzne komponenty. 

Interesującym aspektem epigenetyki jest to, że reaguje na nasz styl życia i środowisko. Na przykład, dieta, aktywność fizyczna, a nawet nasze doświadczenia życiowe mogą wpływać na epigenetyczne znaczniki, które regulują aktywność genów. To odkrycie podważa dawne przekonanie, że jesteśmy całkowicie uwarunkowani przez nasze geny i pokazuje, że nasze decyzje życiowe mają realny wpływ na naszą biologię.

Jedną z ciekawostek w epigenetyce jest fenomen zwany „efektem Avonlea”. Został on zaobserwowany w badaniach nad myszami, gdzie pokazano, że dietę bogatą w związki modyfikujące metylację DNA można użyć do zmiany koloru sierści myszy bez zmiany ich genetycznego kodu. To samo zjawisko ma odzwierciedlenie u ludzi, gdzie określone składniki diety mogą wpływać na różne aspekty naszego zdrowia przez epigenetyczne modyfikacje.

Kolejną fascynującą obserwacją jest to, że niektóre zmiany epigenetyczne mogą być dziedziczone przez kilka pokoleń. Przykładem może być badanie przeprowadzone na szczurach, w którym wykazano, że doświadczenia przodków, takie jak ekspozycja na stres, mogą wpływać na reakcje behawioralne i hormonalne ich potomstwa.

Skracanie Telomerów – Nasz Biologiczny Zegar.

Telomery to specjalne struktury znajdujące się na końcach chromosomów, wykonane z powtarzających się sekwencji DNA, które pełnią funkcję ochronną dla naszego materiału genetycznego. Dzięki nim, podczas każdego podziału komórkowego, ważne geny nie są tracone ani uszkadzane. Jednakże, mechanizm ten ma swoje ograniczenia. W procesie replikacji DNA, telomery nie są w pełni kopiowane, co prowadzi do ich stopniowego skracania się z każdym podziałem komórki. To naturalny element procesu starzenia się na poziomie komórkowym. Kiedy telomery skracają się do pewnej krytycznej długości, komórka wchodzi w stan zwany senescencją lub umiera przez proces zwanym apoptozą. 

Czynniki środowiskowe i tryb życia mają znaczący wpływ na tempo skracania się telomerów. Posty, dieta bogata w przeciwutleniacze, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz rzucenie palenia mogą przyczynić się do spowolnienia tego procesu. Na przykład, przeciwutleniacze pomagają zwalczać wolne rodniki, które mogą uszkadzać DNA, w tym telomery. Aktywność fizyczna, z kolei, stymuluje produkcję enzymu telomerazy, który może nieco „odnowić” telomery komórek macierzystych, dodając do nich więcej sekwencji DNA i tym samym wydłużając ich życie.

Przewlekły Stan Zapalny – Cichy Wróg.

Przewlekły stan zapalny to cichy, ale znaczący proces, który odgrywa kluczową rolę w procesie starzenia. To długotrwałe, niskopoziomowe zapalenie, które może trwać przez lata, często bez wyraźnych objawów. Nie zagraża ono bezpośrednio życiu, ale jest przyczyną nasilenia występowania chorób związanych z wiekiem, takimi jak choroby serca, cukrzyca, rak i choroby neurodegeneracyjne. Związany jest z procesem starzenia się, a także z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, szczególnie tłuszczu brzusznego, co może w znacznym stopniu znacznie pogłębić stany zapalne w organizmie. 

Nietolerancje Pokarmowe

Nietolerancje pokarmowe, coraz częściej nabywamy w trakcie naszego życia. Różnią się od alergii pokarmowych, które są reakcjami immunologicznymi. Mają zwykle podłoże metaboliczne lub enzymatyczne i w zależności od poziomu ich nasilenia znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Jednym z najbardziej znanych przykładów nietolerancji pokarmowych jest nietolerancja laktozy. Jest to stan, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości laktazy, enzymu niezbędnego do trawienia laktozy, cukru obecnego w mleku. Osoby z nietolerancją laktozy mogą doświadczać różnych objawów, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, a nawet nudności po spożyciu produktów mlecznych. Kolejne najczęściej spotykane nietolerancje pokarmowe obejmują trudności z trawieniem fruktozy, glutenu, drożdży, białek jaj kurzych, pokarmów bogatych w FODMAP, histaminy oraz kazeiny.

vegetable

Zmiany w mitochondriach

Mitochondria, często nazywane „elektrowniami komórkowymi”, odgrywają kluczową rolę w produkcji energii niezbędnej do funkcjonowania naszych komórek. Z wiekiem ulegają osłabieniu i uszkodzeniom. Zmiany te obejmują akumulację uszkodzeń w mitochondrialnym DNA (mtDNA), zmniejszenie efektywności w produkcji energii oraz zwiększenie produkcji wolnych rodników, co prowadzi do stresu oksydacyjnego i uszkodzenia komórkowego. W konsekwencji, uszkodzone mitochondria mogą przyczyniać się do wielu chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby neurodegeneracyjne, cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe.

Mechanizmy wewnętrzne wpływające na nasz dobrostan

Biogerontolodzy, czyli naukowcy, którzy badają procesy starzenia coraz śmielej twierdzą, że niektóre procesami związane ze starzeniem mogą być kontrolowane i modyfikowane. Kluczem do tego jest dobrostan – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Dobrostan to coś więcej niż po prostu brak chorób. To stan, w którym nasze ciało i umysł działają w pełnej harmonii, dając nam poczucie satysfakcji i radości z życia. To więcej niż bycie zdrowym; to osiągnięcie optymalnego poziomu życiowej satysfakcji i zdrowia. Na dobrostan składa się nasze zdrowie fizyczne, psychiczne, relacje społeczne, emocje i ogólne zadowolenie z życia. Czynniki, które mają na niego wpływ to nasza dieta, regularne posty, picie wody odpowiedniej jakości i ilości, aktywność fizyczna, dotlenienie i harmonia emocjonalna. 

Person Standing Open Arms

Autofagia:

Autofagia, fascynujący mechanizm samoregulacji naszego organizmu, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia komórkowego i zwalczaniu procesów starzenia. Wywodząca się z greckich słów „auto” (sam) i „phagein” (jeść), autofagia to proces, w którym komórki „zjadają” swoje uszkodzone składniki, zastępując je nowymi, zdrowymi co wpływa na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania.

Odkrywca kluczowych mechanizmów autofagii, Yoshinori Ohsumi, za swoje przełomowe prace został uhonorowany Nagrodą Nobla w 2016 roku. Jego badania ujawniły złożone procesy biologiczne odpowiedzialne za autofagię w drożdżach, co później przyczyniło się do głębszego zrozumienia tego zjawiska w komórkach ludzkich.

Interesujące jest, że zdolność do autofagii naturalnie maleje z wiekiem, co prowadzi do akumulacji uszkodzeń w komórkach i przyspiesza proces starzenia. Na szczęście istnieją sposoby na stymulowanie tego procesu, takie jak restrykcja kaloryczna, posty przerywane, dieta ketogeniczna, regularna aktywność fizyczna, czy nawet suplementacja odpowiednimi związkami jak resweratrol czy kurkumina. Jednym z najlepszych sposobów na jej uruchomienie jest stosowanie diety dr Ewy Dąbrowskiej.

Dowiedz się więcej: Dieta dr Dąbrowskiej, która opóźnia starzenie

Autofagia wykształciła się w naszych komórkach wiele tysięcy lat temu, nie przestaje fascynować naukowców. Jej zdolność do ochrony komórek przed różnymi stresami, takimi jak niedobory odżywcze, toksyny czy infekcje, otwiera nowe perspektywy w zrozumieniu procesów starzenia i rozwoju chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby neurodegeneracyjne, cukrzyca typu 2 czy choroby sercowo-naczyniowe.

Sirtuiny i Flawonoidy:

Sirtuiny, często określane jako „białka młodości”, to rodzina enzymów odgrywających centralną rolę w regulacji metabolizmu i długowieczności. Znajdują się one w każdej komórce naszego ciała i mają zdolność do naprawy DNA, regulacji procesów metabolicznych oraz ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.

Jednym z najbardziej znanych sirtuin jest SIRT1, który zyskał uwagę naukowców dzięki swojej zdolności do wpływania na długowieczność. 

Flawonoidy to naturalnie występujące związki roślinne, które można znaleźć w owocach, warzywach, herbacie, winie i ciemnej czekoladzie. Są znane ze swoich właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Jedną z najważniejszych funkcji flawonoidów jest ich zdolność do aktywacji sirtuin. Na przykład, resweratrol – flawonoid znajdujący się w czerwonym winie – jest dobrze znanym aktywatorem SIRT1. Badania wykazały, że może on poprawiać funkcje mitochondrialne i chronić przed stresem oksydacyjnym, co jest korzystne dla zdrowia i długowieczności. Kolejne flawonoidy aktywujące sirtuiny to między innymi kwercetyna obecna w cebuli i jabłkach, katechiny, które znajdziemy w zielonej herbacie i genisteina w soi.

Dowiedz się więcej: Flawonoidy i sirtuiny jako źródło zdrowia skryte w owocach i warzywach

Pile of Assorted-varieties of Vegetables

Mikrobiom – nasz drugi mózg

Mikrobiom to zbiór bakterii i mikroorganizmów żyjących w naszym układzie pokarmowym. Jego skład u każdej osoby jest unikalny, podobnie jak odciski palców. Te mikroskopijne istoty mają ogromny wpływ na nasze zdrowie a także na nasz nastrój oraz sposób myślenia, co jest częścią zjawiska nazywanego osią jelitowo-mózgową. Dobry mikrobiom chroni nas przed infekcjami i stanami zapalnymi oraz pomaga utrzymać dobrostan. Aby utrzymać zdrowy mikrobiom powinniśmy spożywać dużą ilość warzyw, owoców oraz produktów bogatych w błonnik. Świetne są również fermentowane produkty, takie jak jogurt, kefir i wszelkiego rodzaju kiszonki.

Dieta bogata w przetworzone produkty, niską zawartość błonnika, wysoki udział cukrów prostych, tłuszczów nasyconych a przede wszystkim żywność konserwowana i fast foody mają negatywny wpływ na mikrobiom. Prowadzić to do degradacji mikrobiomu i zwiększenia populacji szkodliwych bakterii kosztem pożytecznych. W konsekwencji do zaburzenia jego homeostazy. Przyczynia się to do osłabienia odporności i rozwoju różnych problemów zdrowotnych takich jak rozszczelnienie jelit, otyłość, cukrzyca typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, a nawet przewlekłych stanów zapalnych.

Farmakoterapia:

Warto wspomnieć, że farmakoterapia również może wpływać na spowalnianiu procesów starzenia. Przykładami są metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2, która może wpływać na dłuższość życia i zdrowie poprzez ograniczenie produkcji wolnych rodników, oraz suplementy takie jak resweratrol i rybozyd nikotynamidu (NR).

Terapia Komórkowa:

Terapia komórkowa, opierająca się na wykorzystaniu komórek do regeneracji i naprawy uszkodzonych tkanek, znajduje zastosowanie w leczeniu różnorodnych schorzeń. Wykorzystuje różne rodzaje komórek, takie jak komórki macierzyste embrionalne i dorosłych, oraz indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS).

Terapia Genowa:

Terapia genowa, modyfikująca geny w celu leczenia chorób i opóźniania starzenia, koncentruje się na aktywacji genów związanych z naprawą DNA, poprawą funkcji mitochondrialnych i redukcją stanów zapalnych. Rozwój technologii edycji genów, takich jak CRISPR/Cas9, otwiera drogę do bardziej precyzyjnych terapii genowych.

Zakończenie

Podsumowując, nauka nieustannie poszukuje kluczy do zagadki długowieczności i dobrostanu. Naukowcy udowodnili już wiele lat temu, że nasze geny, styl życia i otaczające nas środowisko mają decydujący wpływ na nasze zdrowie i procesy starzenia. Współczesna nauka daje nam coraz więcej wiedzy i narzędzi, co pozwala nam znacząco wpłynąć na te procesy i poprawić jakość naszego życia na różnych jego etapach.

W Centrum Zdrowia Waldtour łączymy holistyczne podeście do zdrowia z najnowszymi osiągnięciami naukowymi. Nasz program zdrowotny jest efektem bliskiej współpracy z dr Ewą Dąbrowską, trwającej ponad 28 lat. Kluczowym elementem naszych terapii jest autorska dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej, znana także jako post Daniela. Nasze kuracje są zaprojektowane tak, aby stymulować naturalne mechanizmy regeneracyjne organizmu, promując detoksykację, autofagię i procesy naprawcze. Cel naszych działań wykracza poza samą pomoc w redukcji wagi – dążymy przede wszystkim do zwalczania chorób cywilizacyjnych i poprawy ogólnej kondycji zdrowotnej, co bezpośrednio przekłada się na opóźnienie procesów starzenia.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszego ośrodka, gdzie w otoczeniu pięknej przyrody, pod okiem doświadczonych specjalistów, mogą Państwo przejść przez proces oczyszczania i regeneracji organizmu. To nie tylko inwestycja w dłuższe życie, ale przede wszystkim w jego lepszą jakość. Pozwólcie Państwo, że w Waldtour pomożemy Wam odkryć tajemnice długowieczności i nauczymy, jak wprowadzić w życie zmiany, które przyniosą wymierne korzyści dla Waszego zdrowia. Do zobaczenia w ośrodku, gdzie razem będziemy pracować nad Waszym zdrowiem, dobrostanem i długowiecznością.